Як стати єдинником

Як стати єдинником новоствореному підприємцю

Якщо ви фізособа, яка тільки-но проходить держреєстрацію та планує працювати в першій або другій групі, то можете заявити про своє бажання стати щасливим власником статусу особи, що застосовує спрощену систему оподаткування одночасно з отриманням статусу підприємця. При цьому обов’язок сплачувати єдиний податок у вас виникне лише з місяця, що настає за тим, у якому фізособа зареєструвалася підприємцем. Для цього вам належить разом із документами для держреєстрації фізособою-підприємцем надати держреєстратору Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (далі — заява), форму якої затверджено наказом Мінфіна України від 20.12.11 р. № 1675. Утім цю заяву фізособа може подати не держреєстратору, а вже, будучи підприємцем, до податкової інспекції за місцем проживання. Щоправда, це треба встигнути зробити в місяці держреєстрації підприємцем (абз. 1 пп. 298.1.2 ПКУ).

Та коли ваша мета — робота в третій групі, то ви станете фактичним платником єдиного податку прямісінько з дати держреєстрації. Таке право надають особам, які подали заяву держреєстратору разом із документами на здійснення держреєстрації фізособи підприємцем або до податкової за місцем реєстрації впродовж десяти днів від дати держреєстрації фізособи підприємцем (абз. 2 пп. 298.1.2 ПКУ).

Та іноді вкластися в строк не вдається.

Зверніть увагу! Якщо новобранець проґавив пільгові строки, йому доведеться попервах (до наступного кварталу) попрацювати на загальній системі оподаткування. Тоді згідно з пп. 298.1.4 ПКУ заяву про перехід на спрощенку подають податківцям не пізніше ніж за 15 календарних днів до закінчення поточного кварталу (аби з нового кварталу перейти на єдиний податок).

Заяву можна подати особисто чи надіслати поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення та описом вкладеного (п. 4 Порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, затвердженого наказом Мінфіна України від 20.12.11 р. № 1675).

Як перейти із загальної системи оподаткування на єдиний податок

Якщо ви відповідаєте умовам роботи на спрощенці, то стати єдинником маєте право з початку будь-якого кварталу. Але перейти на спрощену систему можна лише один раз у календарному році.

Для переходу функціонуючих фізосіб-підприємців на спрощену систему оподаткування із загальної системи треба подати заяву про застосування спрощеної системи оподаткування (форма затверджена наказом Мінфіну України від 20.12.11 р. № 1675, далі — заява) — не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого особа планує перейти на єдиний податок (пп. 298.1.4 ПКУ). Такі самі строки передбачено для єдинників, які бажають змінити групу єдиного податку (пп. 298.1.5 ПКУ).

Щоправда, перш ніж подавати податківцям заяву, не забудьте пересвідчитися, що дохід за попередній календарний рік уписується в межі, окреслені для бажаної групи єдинників.

Тут і далі фізособи-підприємці під доходом мають розуміти дохід платника єдиного податку, розрахований за правилами зі ст. 292 ПКУ.

Підтвердити суму минулорічного доходу платника єдиного податку потрібно в Розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування (далі — Розрахунок), який додають до заяви (цей момент розглянемо нижче).

Хто має складати Розрахунок

Передусім Розрахунок подають фізособи-підприємці, які працювали на загальній системі оподаткування, адже їм потрібно підтвердити обсяг доходу за попередній календарний рік (пп. 298.1.4 ПКУ).

Якщо фізособа торік самостійно прийняла рішення про припинення фізособи-підприємця, а цьогоріч знову зареєструвалася підприємцем, то для вступу до лав єдинників їй також треба подати Розрахунок із зазначенням у ньому минулорічних доходів платника єдиного податку (абз. 4 пп. 298.1.4 ПКУ)1.

1Ця норма не дозволяє оминути «доходних обмежень» через припинення підприємницької діяльності та її нову реєстрацію.

А ось новачкам, у кого за плечима немає торішньої госпдіяльної історії, морочитися з Розрахунком не потрібно.

Про те, які доходи мають опинитися в Розрахунку, ви прочитаєте на стор. 12.

Статус платника пдв: як отримати, як і коли анулювати

Статус платника ПДВ знадобиться тим єдинникам, які переходять на сплату єдиного податку за ставкою 3%. Для цього суб’єкту господарювання потрібно подати в податкову інспекцію за місцем держреєстрації (за місцем проживання) реєстраційну заяву за формою № 1-ПДВ не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, в якому заплановано працювати на новій ставці єдиного податку (п. 183.4 ПКУ, пп. 2 п. 3.6 Положення про реєстрацію платників ПДВ). Реєстрація єдинника ПДВшником діятиме з першого числа кварталу, у якому застосовуватиметься ставка єдиного податку 3% або 5% (п. 183.5 ПКУ).

Підставою для анулювання статусу ПДВшника слугуватиме подана платником податків Заява про перехід платника на єдиний податок без сплати ПДВ (пп. «в» п. 184.1 ПКУ, пп. 2 п. 5.5 Положення про реєстрацію платником ПДВ). А саме звільнення від статусу платника ПДВ відбувається або за Заявою «Про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість» за формою № 3-ПДВ, яку майбутній єдинник може подати одночасно із Заявою про перехід на єдиний податок, або автоматично, за самостійним рішенням податкового органу (п. 184.2 ПКУ). Якщо ладком, то в день подання заяви за ф. № 3-ПДВ реєстрацію ПДВшника анулюють. А протягом трьох робочих днів після дати анулювання реєстрації податкова письмово повідомить єдиннику цю радісну звістку (п. 184.10 ПКУ).

Строки розглядання заяви на єдиний податок

За загальним правилом, за браком підстав для відмови в реєстрації податківці мають зареєструвати фізособу-підприємця платником єдиного податку впродовж двох робочих днів від дати надходження їм заяви (п. 299.3 ПКУ). Працювати на єдиному податкові набувач цього права зможе лише з нового кварталу.

«Новенькі» підприємці для реєстрації платниками спрощеної системи оподаткування мусять (пп. 298.1.2 ПКУ):

— єдинники першої і другої груп мають подати заяву в місяці держреєстрації (сплачувати єдиний податок потрібно з першого числа наступного місяця. Тобто в місяці держреєстрації підприємцем єдиний податок таким єдинникам сплачувати не треба);

— претенденти на третю групу подають заяву протягом десяти днів від дати реєстрації (у цьому разі єдиним податком обкладають доходи, зокрема, одержані в місяці держреєстрації).

На жаль, подання заяви про перехід на єдиний податок для фізособи-підприємця може закінчитися інакше — податківці відмовлять у реєстрації єдинником. Тоді впродовж двох робочих днів вам мають надати мотивовану відмову в письмовій формі (п. 299.5 ПКУ). Перелік підстав для відмови куций, як заячий хвіст (п. 299.6 ПКУ):

— заявник не відповідає вимогам ст. 291 ПКУ. Зазвичай це означає, що показники доходу або кількості працівників не відповідають заявленій групі єдинників. Також заявленій групі може не відповідати й правити за підставу для відмови в реєстрації єдинником обраний у заяві вид діяльності. Ось, наприклад, фізособа-підприємець, бажаючи стати платником єдиного податку другої групи, обраним видом діяльності в заяві відображає діяльність із класу 68.31 «Агентства нерухомості» і, зрозуміло, одержує від податківців відмову в реєстрації єдинником.

— якщо подавець заяви створений у результаті реорганізації підприємства, у якого залишилися непогашеними податкові зобов’язання чи податковий борг;

— подавець заяви не відповідає вимогам пп. 298.1.4 ПКУ. Розшифруємо. Відмовити вам можуть за недотримання строків подання заяви або коли ви цьогоріч уже переходили на сплату єдиного податку. Наприклад, фізособа в нинішньому році припинила держреєстрацію підприємцем, який працював на єдиному податку, і знову зареєструвалася підприємцем, охочим потрапити на спрощенку. На ній у розглянутому випадку підприємець опиниться, але лише з 1 січня року, що настає за тим, у якому здійснено процедуру держреєстрації фізособи підприємцем. Цьогоріч йому доведеться працювати на загальній системі оподаткування;

— також підставою для відмови може слугувати ненадання здобувачем статусу єдинника Розрахунку доходу, коли він необхідний, або зазначення в ньому неправдивих даних.

Як оскаржити відмову в реєстрації єдинником

Якщо раптом ви дістали облизня і вважаєте відмову в реєстрації єдинником необґрунтованою, можна оскаржити таке рішення податківців в адміністративному чи судовому порядку.

Адміністративне оскарження. Письмову скаргу належить подати до вищого органу державної фіскальної служби (тобто на відмову своєї податкової скаржимося до органу державної фіскальної служби міста, області, міжрегіонального територіального органу) протягом 10-ти календарних днів після одержання письмової відмови в реєстрації єдинником (п. 56.3 ПКУ, п. 1 р. III Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну України від 21.10.15 р. № 916, далі — Порядок № 916). До скарги нараджуємо долучити копію Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування й Розрахунку доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування (якщо його додавали до заяви). Власне скаргу потрібно оформити з урахуванням вимог, перелічених у п. 1 р. IV Порядку № 916.

Упродовж 20-ти календарних днів після одержання скарги вищий орган державної фіскальної служби має прийняти мотивоване рішення й надіслати його скаржнику поштою з повідомленням про вручення або видати під розписку (п. 2 р. VII Порядку № 916). Строк розгляду скарги можна продовжити до 60-ти календарних днів, але про це заявника податківці мають проінформувати до закінчення перших 20 днів (п. 3 р. VII Порядку № 916).

Зверніть увагу! Якщо мотивованого рішення за скаргою платника податків фіскали не надсилають протягом 20-денного строку або строку, продовженого за рішенням керівника органу державної фіскальної служби (заступника керівника або іншого вповноваженого посадовця), таку скаргу вважають повністю вдоволеною на користь платника податків від дня, що настає за останнім днем згаданих вище строків (п. 4 р. VIIПорядку № 916).

Якщо рішення вас не влаштовує, сміливо складайте повторну скаргу (уже до Державної фіскальної служби України) протягом десяти календарних днів після дати одержання рішення.

Та коли й цієї скарги не задовольнять, наступним кроком стане судове оскарження рішення про відмову в реєстрації єдинником. Утім, до суду можна звертатися на будь-якому етапі, не проходячи всі кола адміністративного оскарження (п. 56.18 ПКУ). Після звернення до суду адміністративному оскарженню рішення податківців уже не підлягають.

Оскаржити рішення податкового органу можна в адміністративному суді (ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства, далі — КАС). Строк подання позовної заяви — 1095 днів від дати одержання відмови або завершення адміністративного оскарження.

Звертаючись до суду, важливо правильно сформулювати предмет позовної заяви. Тут слід звернути увагу на ст. 105 КАС. У ній перелічено вимоги, які може висувати позивач. У випадку відмови в реєстрації єдинником найбільш доречним може бути формулювання «визнати протиправним і скасувати рішення податкової інспекції про відмову в реєстрації платником єдиного податку,.. зобов’язати орган державної податкової служби зареєструвати платником єдиного податку».

У позовній заяві належить викласти всі суттєві факти та додати підтвердні документи. Інакше кажучи, обґрунтуйте недостатність підстав щодо відмови в реєстрації єдинником — наведіть норми ПКУ, долучіть копії заяви й Розрахунку на підтвердження ваших аргументів; якщо пройдено процедуру адміністративного оскарження — додайте й рішення вищого органу державної фіскальної служби. На копіях пишуть фразу на зразок «Згідно з оригіналом», завіряють печаткою підприємства (за наявності) і підписом відповідальної особи (підприємці — своїм підписом). Також не забудьте сплатити судовий збір і супроводити позовну заяву квитанцією про оплату.

Отже, вам відомі всі етапи одержання жаданого статусу єдинника — від складання заяви до дій при відмові в реєстрації платником єдиного податку. Ми любимо допомагати вам!

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати