Договір дарування

Укладаючи цей договір, пам’ятайте про виникнення права власності на дарунок. За правилом, встановленим ст. 722 ЦКУ, воно виникає з моменту його прийняття. Але тут є винятки. Дивіться, за ст. 344 ЦКУ якщо договір потребує нотаріального посвідчення, то й право власності на предмет такого договору не може виникнути раніше нотаріального посвідчення. Те ж стосується і державної реєстрації. Візьмемо, скажімо, нерухоме майно. Окрім того, що договір дарування нерухомості потребує нотаріального посвідчення, законодавство наполягає на обов’язковій державній реєстрації самого права власності. Отже, цілком зрозуміло, що право власності, наприклад на будинок, не може виникнути в обдаровуваного з моменту прийняття будинку.

До речі, фактом прийняття дарунку є прийняття обдаровуваним документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів).

Є ще один цікавий момент. Разом із передачею дарунка дарувальник може покласти на обдаровуваного обов’язок вчинити певну дію майнового характеру на користь третьої особи або утриматися від її вчинення (передати грошову суму чи інше майно у власність, виплачувати грошову ренту, надати право довічного користування дарунком чи його частиною, не пред’являти вимог до третьої особи про виселення тощо). Це право дарувальника передбачено ст. 725 ЦКУ.

Зауважимо, що до вимог про розірвання договору дарування застосовується позовна давність в один рік.

Між іншим, підприємницькі товариства можуть укладати договір дарування між собою, якщо право здійснювати дарування прямо встановлено установчим документом дарувальника. Щоправда, це положення не поширюється на право юридичної особи укладати договір пожертви (ч. 3 ст. 720 ЦКУ).

Про газету

Рік заснування 1993
Перiодичнiсть виходу 120 номерiв на рiк

Передплатити газету

Придбати